10 Aralık 2015

My Favorite OOAK BJ-Doll Magdalena :)

Hello everyone:) / Herkese merhaba:)

As I mentioned on my previous post, my dear OOAK BJD Magdalena which I worked her all details one by one patiently, was completed in a month and half finally and she has been already on my ETSY shop:)

Son paylaşımımda bahsettiğim, 1 buçuk ay boyunca ince ince her detayını sabırla ve heyecanla çalıştığım benim canım OOAK BJD Magdalena'm sonunda bitti ve hatta ETSY dükkanımda yerini bile aldı :)
Is it possible to fall in love with her all details? Yes, I did:))

Her detayına ayrı ayrı aşık olabilir mi insan? Ben oldum:)))Well, why was she completed for so long? :)

Pekiii hazırlığı neden bukadar uzun sürdü acaba? :) 

-First of all, 20 pieces of her body was sculpted one by one by hand without using any moulds and her body was baked, this process was completed in a week.

-Öncelikle 20 parçadan oluşan vücut kısmını tek tek ve el yapımı olarak şekillendirip fırınlama işleri tam olarak 1 hafta sürdü.
-The flower designs on her dress and shoes are handpainted. The all design, sewing, embroidery and antiquiting of her dress, underwear and shoes belong to my hands :) These detailed works were completed in 2 weeks.

-Elbise ve ayakkabısındaki çiçekli desen tasarımımı tamamen el boyamasıyla hazırladım. Elbise ayakkabı ve iç çamaşırındaki tasarım, dikiş, işlemeleri ve eskitmesi el yapımı ve yine bana ait:) Tüm bu detaylar 2 haftada tamamlandı.


-Her hair is wig with magnet, and of course it can be also changed as her clothes. The preparation and design of her hair was completed in a week.

-Saçları mıknatıslı peruk, ve tabiiki kıyafeti ve ayakkabıları dünya standartlarındaki bjd ler gibi giydirilip çıkarılabilir özellikte. Saç yapımı ve tasarımı 1 haftada tamamlandı.


-As always Magdalena's special wood box and doll stand were also designed, prepared and varnished by me. They were completed in 2 weeks.

-Diğer tüm art doll çalışmalarımda olduğu gibi Magdalena'nın ona özel ahşap boyama kutu ve standının tasarımı, hazırlığı ve verniklenmesi de yine bana ait. Bu hazırlık 2 haftada tamamlandı.-Her wood box's cap has pillow with MatildArtS printed and box's inside was covered with full of fiber and soft fabric as my other box designs.


-Ve yine diğer kutularımda olduğu gibi bebeğin zarar görmesini engellemek amaçlı kapak MatildArtS baskılı yastık ve kutunun içi de full elyaf ve kumaşla kaplandı. 


Again I have lived the feeling of renewed with Magdalena:))
Because I really worked so hard for her and I fall in love the result of this work:) Whenever I finish a doll, I think that doll is more beautiful than previous dolls which I finished :) ( But of course in my opinion:)) )
But this time, when I finished her after a month and half, I took a stand against her with my injured hands, neck pain and backache. I looked at her and I could not believe myself how I worked for her for so long:)))) And again falled in love with her and I started to not feel any pains on my body thanks to happiness :))

Yenilenmek duygusunu Magdalena'yla birlikte yine yeniden yaşadım:)
Çünkü dibine kadar emek verdim ve sonuca gerçekten aşık oldum:)) 
Herseferinde en son hazırladığım bebek en güzeliymiş gibi geliyordu zaten(yani bana öyle geliyordu:) ) . Fakat bu kez bittikten sonra, 1 buçuk ay, gece gündüz aralıksız çalıştığım Magdalena'nın karşısına, su toplayan/nasırlaşan ellerim, bel, boyun ve baş ağrılarımla birlikte geçtiğimde kendime inanamadım, dolayısıyla ağrım sızım da kalmadı mutluluktan :))))

Hope you like Magdalena too:)

Umarım Magdalena'yı siz de seversiniz:)

Now I need to finish my new projects :)) A small clue from my new surprise works:) 

Şimdi yeni projelerimi bitirmem gerekiyor:) Sürpriz çalışmalarımdan küçücük bir ipucu:)


In a few days you can see more photos on my instagram account MatildArtS . See you on my next post :)

Birkaç gün içinde daha fazla fotoğrafı MatildArtS instagram sayfamdan görebilirsiniz. Gelecek postta görüşmek üzere :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.