30 Ekim 2015

The First BJD Doll Experiment / Excitement / Happiness :))

Yesss, what were we talking about? :) / Eveeett, nerede kalmıştık? :)

Although the rate of visiting my blog is quite high recently, there is no answer to my questions from anyone :)) The situation is the same on instagram too, very silent nearby 6000 followers:) I know that after very cute and pastel coloured textile dolls, I passed directly to gothic and hard art doll girls :))
But I should tell when I start to sew textile dolls, my aim was the same which is to design only gothic/rocker textile dolls. But over time I started to like pastel colours, flowered fabrics, cute appearance on textile dolls, so I went on doing it for about 3 years until I got fed up with seeing the same on internet, seeing people who copied my combination colours and fabrics, seeing these dolls on every instagram accounts, sortly everywhere :) At the end of 2014 year, I bought many materials for OOAK Art Dolls. Many times searching, many times trying, many times failure, again searching, again trying, finally achievement. I refused all textile doll orders, stopped doing workshops and I only focused learning and developing how to make ooak art dolls. Still I go on learning, trying, searching every day, because I should, I have to... There is no limit in learning, there is no limit of imagination on this work.. I know my gothic girls are not for everyone likes, but I am so happy to create these special dolls:) Do you know what the important part is? They are so unique and entirely mine, you cant find one more of them. And these dolls reflect my style exactly:)
Shortly I go on sharing my works with you, but of course seeing your positive or negative comments (deferentially) would be very helpful or developing myself :)

Son zamanlarda özellikle bloğa ziyaret oranı oldukça fazla olmasına rağmen, sorularım hep cevapsız kalıyor burada nedense:)) Aynı durum instagramda da var, sessiz sessiz takip eden 6000 civarı kişi :) Cicili bicili bezbebekler yaparken, direk gotik ve sert kızlara geçtiğimin farkındayım tabii ki :) Fakat şunu da söylemekte fayda var, ilk bezbebek yapmaya başladığımda da aslında esas amacım gotik, rocker kızlar çalışmaktı. Fakat zamanla pastel renkleri ve çiçekli kumaşları sevmeye başladım bezbebeklerde, dolayısıyla da 3 yıl kadar devam ettim. Nezaman ki bu bebekleri heryerde görmeye başladım, saatlerce kafa patlattığım kombinleri insanların birebir kullanıp çalıştığını gördüm, ozaman sıkıldım artık. 2014'ün son günleriydi tüm malzemelerimi aldım bu gotik kızlarım için. Çok fazla araştırma, deneme/yanılma, başarısızlık, yeniden araştırma, deneme/yanılma, sonunda başarılı sonuçlar getirmeye başladı. Hala hergün saatlerce araştırma yapıyorum, öğreniyorum, yeni teknikler deniyorum, yapmalıyım da, yapmak zorundayım.. Çünkü ne öğrenmenin, ne de hayal gücünün sınırı yok bu işte. Bu kızlarımın herkese hitap etmediğini biliyorum, fakat ben bu tip kızlar çalışırken çok mutlu oluyorum. En önemlisi de ne biliyor musunuz? Bu bebeklerin herbirinden yalnızca 1 adet var ve başka bir tane daha bulamazsınız, ayrıca her aşamasında tamamen bana aitler. Haa bir de tam anlamıyla benim tarzımı yansıtıyorlar:)
Kısacası çalışmalarımı paylaşmaya devam edeceğim, fakat tabii ki olumlu / olumsuz (saygı çerçevesinde) yorumlarınızı görmek kendimi geliştirmek anlamında yararlı olurdu:)

When I started to sculpt art dolls, I also wanted to sculpt BJD Dolls, but it was so early to start for me and I was really afraid of achieving it. So I decided to start BJD Dolls a few years later:) But when I was out of city for religious holiday a month ago, I was looking photos of BJDs. I really dont know how many times I looked at the bjd pics in 10 days:))) But that made me decide to start/try BJD Sculpting as soon as I came back home :))

Bu gotik kızlarıma ilk başladığımda, BJD (Ball Jointed Doll) bebekler çalışmayı da istiyordum fakat şuan için başaramamaktan korkup çok erken olduğunu düşünmüştüm. O nedenle birkaç yıl sonra başlayacaktım :) 1 ay önce Kurban bayramında şehirdışındaydım ve bjd örneklerine bakıyordum. 10 günde gece gündüz nekadar baktıysam fotoğraflara artık evime döner dönmez kesinlikle bjd çalışmaya karar verdim:))

And here is my first bjd sculpting with her all mistakes :)))

Ve işte karşınızda tüm hatalarıyla ilk bjd denemem :)))


Her arms are so skewed and her body has cellulite :)))

Kollar yamuk ve vücudu da selülitli :)))


Many times I sculpted, baked and the result was just terrible, so I went on sculpting again and again..

Çok kez şekillendirdim, pişirdim ve sonuç sadece berbattı, o nedenle tekrar tekrar şekillendirmeye devam ettim..Thanks to this bjd doll, now I know my all mistakes, so she is so important for me :))

Bu bjd çalışmam sayesinde şuanda tüm hatalarımı biliyorum, o nedenle bu bebek benim için çok değerli :))


Since I burned the candle at both ends for about 10 days, my dear hands were damaged much :(

1 hafta 10 gün boyunca gece gündüz çalışıp kendimi çok zorladığım için canım ellerim çok zarar gördü tabi :(


Thanks to all this efforts, for my second bjd doll I made a plan, I didnt hurry up and sculpted one by one. So here is my new bjd doll :) I already designed her dress and started to sew it :) 

Tüm bu emek ve çabalar sayesinde ikinci çalışmamda planlı, acele etmeden tek tek şekillendirip tamamladım. Vee işte yeni bjd bebeğim :) Kıyafetini tasarlayıp dikmeye bile başladım :)


To achieve something impossible for you is the perfect feeling ever :) I am sooooo happy :) By the way as far as I see there is nobody works bjd in Turkey, so that makes me double happy :))

İmkansız olarak gördüğünüz birşeyi başarmak tek kelimeyle harika bir duygu:) Çooook mutluyum :) Buarada iddialı konuşmak tarzım değil, fakat gördüğüm araştırdığım kadarıyla Türkiye'de bjd çalışan kimse yok, e tabi bu durum da bana çifte mutluluk veriyor :))

Please dont forget that you will be remembered with your difference, not with your ordinariness.. Thats why there is always a need to create the difference in this life whatever you do..

With my best wishes :)

Lütfen unutmayın, farkınızla hatırlanırsınız, sıradanlığınızla değil.. O nedenle ne yaparsanız yapın, her daim farkınız olsun bu hayatta..

Saygı ve sevgiyle kalın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.