22 Haziran 2015

MatildArtS yine yenilik peşinde :)

Uzuuuun, pek bir uzun aradan sonra herkese merhaba:)

Aylardır ciddi anlamda heyecandan başımı döndüren işlerle meşgulüm:)

Yeniyıl yenilik demek, o nedenledir ki yeniyıldan 1 hafta önce gerekli gördüğüm tüm malzemeleri temin etmiştim benim için gerçekten yenilik olacak olan bu çalışmalar için:)
Yurtdışında artdoll olarak bilinen ve de koleksiyonerlerin sahip olmak için can attığı heykel bebeklerdi aslında çalışmak istediklerim. Henüz hamurları elime bile almadan aylarca araştırma yaptım. Ve tabi bilirsiniz teoride bildikleriniz pratiğe dökünce bambaşka sonuçlar verebiliyor. Ben de elime aldığım ilk seferde şekillendirdim şekillendirmesine fakat yaktım da pisirme kısmında :))

Kaçkez denedim, kaçkez çöpe attım, kaçkez istediğim gibi yapamayınca sinir krizi geçirdim bilmiyorum:)))) Fakat zamanla öyle bir hale gelmeye ve hissetmeye başladım ki elimden çıkan işlerle aşk yaşamaya başladım:)) ve denemelere, elimi geliştirmeye devam ettim tabiiki.


Denemelerimi komple bitmiş bir çalışmada görmek istedim, önce çizip, tasarladım, sonra elime hamuru aldım, şekillendirdim, pişirdim, boyadım, diktim ve son dokunuşlarla bu çalışmamı ortaya çıkardım, ismi Elizabeth Bathory :))
Tabiiki çok fazla hatası var en başta benim gördüğüm bildiğim fakat ilkine göre fena değil sanki ne dersiniz? :))

Çok uzun süre bezbebek çalıştım, şehir şehir dolaşıp kurslar verdim, çok ta severek çalıştım, o iş sayesinde harika insanlarla tanıştım,(tabi beni hiç tanımadığı halde düşman gibi gören insanlar da oldu nedensiz:)) fakat şuanda yaptığım işin verdiği özgürlüğü hiçbir iş vermedi bana. Çünkü bezbebekte kalıplar belliydi, geriye kalanı göz zevkim, dikiş becerim ve yaratıcılığım tamamlıyordu. Bu işte kalıp elleriniz düşünsenize:)

Elimden ne çıkacağını son dakikasına kadar bilmemek çok heyecan verici:)

2. Çalışmam Samantha sizinle, yaklaşık 3 haftalık bir çalışmanın ürünü:) yalnızca saçının arkasındaki işleme 5 gün sürdü:) içime sinene kadar devam ettim çünkü. Hatta eşim "Sevtap çok fazla görünmicek ki neden okadar çok uğraşıyorsun" demişti, fakat ilk bakışta görünmeyecek yerlere bile sürpriz detaylar çalışmak beni çok mutlu ediyor, sahiplerini de mutlu eder diye düşündüm:)) umarım sezgilerim beni yine yanıltmaz:))


Sanki hayatım boyunca farkında olmadan bu iş için kendimi hazırlamış gibi hissediyorum. Tuvalde yalnızca akrilik boya çalışmış olmam, yabancı dil, dış ticaret sorumlusu olarak çalışmış olmam, otelde kostüm sorumluluğum(boyama teknikleri ve kıyafet işlemeleri konusunda öğrendiklerim), kendi işimi yapmaya karar verdiğim 2012 de dikiş dikmeyi öğrenmem, bezbebeklerle birlikte küçük kıyafetler dikmeyi öğrenmem, renk ve kombinasyonlarda kendimi geliştirmem, dekoratif boyama eğitimiyle birlikte birçok malzemenin kullanımını öğrenmem, moda tasarımı eğitimi almam vs vs.. Aslında bir hedef belirlemiş ve acele etmeden bu iş için gizli gizli hazırlanmışım gibi işte bilemiyorum size de hiç böyle geldiği oldu mu:))

İşin en çetrefilli tarafı araştırma ve öğrenme hiç bitmiyor bu işte, her aşamasında farklı bir problemle karşılaşabiliyorum, ve aklımdaki somutlaşıp ortaya çıkana kadar kendimle savaşıyorum resmen:)) ama başardıysam ya ellerimi öpüyorum yada ortaya çıkan objeyi:)) eşim çok gülüyor bu hallerime, yatarken iyi geceler bile diliyorum herşeyiyle benim ellerimden çıkan bu bebeklere:)) Hayal gücüm her sabah heyecanla kalkıp üretmemi sağlıyor, bir de sert kahvem:)) Bir de sanıyorum 2 3 ay önceydi ciddi bir sağlık problemiyle karşılaştım kalpte sıkışmalar meydana geldi. Dinlenirken araştırmaya çok fazla vakit ayırdım o dönemde. Bir de telefonumu artık yanıma almıyorum gün içinde sosyal medyayla da neredeyse ilgim yok artık. Bu durum üretkenliğimi artırdı, tavsiye ederim:)

Veee son çalışmamdan da ufak ipuçlarıyla size veda edeyim şimdilik:) Her aşamasında kendimden geçtim, öğrendim ve de tam anlamıyla kafamdaki ortaya çıktı bu bebeğimle:) 


Dünya üzerinde başka bir iş daha var mı acaba, hem heykelcilik, hem fırınlama, hem moda tasarımı, hem anatomi, hem dikiş, hem haute couture, hem dekoratif boyama, hem kuaförlük, hem nakış/işleme bilmeniz gereken:)) Sınırı yok, tam anlamıyla sınırsız bir iş, tabi en başta yaratıcılık, tasarım, estetik bakış , bol öğrenme/araştırma ve bol sabır gerektiren bir iş:) Çok sabırsız olan beni bile yonttu bu iş:)))

Eğer şuanda buradaysanız fikir, yorum ve tavsiyeleriniz çok çok önemli benim için:)

Herkese kocaman sevgiler :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.